Leta 1905 so odborniki Narodne čitalnice ustanovili Ljudsko knjižnico, saj so opazili, da v čitalnico, ki je delovala od leta 1868, prihaja vedno manj bralcev. Največ zaslug za odprtje knjižnice je imel odbornik Narodne čitalnice Josip Kraigher, trgovec in posestnik iz Postojne, ki je postal tudi prvi knjižničar. Svoje prve prostore je knjižnica dobila v Majlontu, pri posestniku Francu Bizjaku, ki je sam uredil prostore zanjo. En prostor je bil namenjen za izposojo knjig, drugi pa je služil čitalnici. Bralcem, ki so radi obiskovali knjižnico, je bilo na voljo vse tedanje slovensko časopisje, prav tako pa tudi revije, ki so izhajale v slovenskem jeziku.
Leta 1911 sta se čitalnica in Ljudska knjižnica združili pod imenom Ljudska knjižnica in čitalnica Postojna.
Živahno delovanje knjižnice je z začetkom prve svetovne vojne zamrlo. Po italijanski okupaciji se je stanje še poslabšalo, ljudje so knjige poskrili po svojih domovih in si jih na skrivaj posojali med seboj. Zaradi nevzdržnih razmer so leta 1928 Ljudsko knjižnico in čitalnico razpustili, vodstvo knjižnice pa je sklenilo preostale knjige razdeliti med Postojnčane.
Po drugi svetovni vojni je leta 1947 z delovanjem pričela Ljudska knjižnica v Postojni. Leta 1948 je bila ustanovljena tudi Študijska knjižnica, ki se je leta 1957 združila z Ljudsko knjižnico pod imenom Mestna knjižnica. Leta 1967 se je Mestna knjižnica, ki je do takrat imela svoje prostore na različnih lokacijah, preselila v nove prostore v središče mesta. Takrat so knjižničarji preuredili postavitev gradiva v knjižnici po sistemu prostega pristopa po mednarodni decimalni klasifikaciji. Leta 1979 so Mestno knjižnico prenovili in jo dve leti kasneje preimenovali v Knjižnico Bena Zupančiča Postojna.
Pomemben mejnik v delovanju knjižnice je bilo leto 2008, ko smo začeli s temeljito prenovo in razširitvijo prostorov. Leta 2009 je Postojna dobila moderno knjižnico, na katero smo ponosni tako knjižničarji kot uporabniki.
Tržaška cesta in poslopje, kjer je danes naša knjižnica (slikano po 1. svetovni vojni).
“Žabarjeva hiša” – Ljudska knjižnica od 1905-1911.
“Glasbena šola” – Ljudska knjižnica in čitalnica, tik pred zaprtjem leta 1928.
“Stara avtobusna” – Ljudska knjižnica in čitalnica / Mestna knjižnica od 1947 do 1963.
“Garzarolli” – Ljudska knjižnica in čitalnica, v času okrog 1. svetovne vojne.
“Mlečna” – Ljudska knjižnica in čitalnica, v dvajsetih letih 20. stoletja.
“Kulturni dom” – Mestna knjižnica od cca. 1963 do 1967.
“Dijaški dom” – Študijska knjižnica od 1948 do 1957.
Podoba knjižnice pred prenovo s Trgom padlih borcev kot parkiriščem. Knjižnični prostori so obsegali del pritličja stavbe in prizidek pri šoli s skupno površino 322m2.
Pred pričetkom del je bilo potrebno v začasne skladiščne prostore v industrijski coni v Velikem Otoku preselite skoraj polovico od 130.000 knjig knjižnice.
Prenova stavbe in trga je potekala od julija 2008 do septembra 2009.
Za prenovo javnih površin je Občina Postojna jutri – Ureditev mestnega jedra, ki je bil delno financiran iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Znamenitosti stare stavbe knjižnice je bil polkrožni balkon italijanskega realističnega arhitekturnega sloga. S spremenjneo podobo smo pridobili povečano teraso, ki še čaka na pester kulturni utrip.
Notranjost stavbe je zaznamoval obokan strop v pritličju, ki ga je v posodobljeni obliki videti še danes.
V prenovljeni stavbi so knjižnični prostori razporejeni v treh etažah s skupno površino 726 m2.
Otvoritev novih prostorov knjižnice je bila 24. septembra 2009.
V novih prostorih čitalnice so kot prve odmevale trdožive besede Primorca Borisa Pahorja.
Potujoča knjižnica se je na prvo vožnjo odpeljala leta 1979.
Notranjost potujoče knjižnice.
Najstarejša podružnična enota v Pivki je svoja vrata odprla leta 1965.
Podružnična enota v Prestranku je začela delovati v leti 1978.
Družina Bizjak leta 1928 pred vhodom v svojo hišo – Ljudsko knjižnici do leta 1911.